طراحی اتاق کودک
11
سپتامبر

طراحی اتاق کودک شخصیت کودک

یکی از بزرگ ترین دغدغه های خانواده برای چیدمان و دکوراسیون داخلی منزل طراحی اتاق کودک است، مخصوصا هنگامی که شما برای اولین بار می خواهید پدر یا مادر شوید شوق وصف ناشدنی ای برای چیدن اتاق فرزند دلبندتان دارید و دلتان می خواهد رویایی ترین فضا را برای کوچولوی نازنین تان فراهم کنید.

یکی از مهمترین نکات در رابطه با تربیت کودک و تاثیری که در رشد آن می گذارد محیط اطزاف است .

ما نمی توانیم از طراحی اتاق کودک خود غافل بشویم چرا که بیشتر اوقات خود را قرار است در آنجا بگذراند.

از نظر روانشناسی طراحی اتاق کودک باید طوری باشد تا آرامش و ثبات را به کودک خود القا کنیم.از نظر روانشناسی هر تغیر و تحول در طراحی اتاق کودک به معنی نابودی وسایل در ذهن کودک ما می باشد. از این نظر ما باید یک ثباتی برای کودک درست کنیم و از تغیرات تا حد لزوم خوداری کنیم.

در طراحی اتاق کودک والدین فکر می کنند باید به سلیقه خودشان آن را دیزاین کنند که این طرز فکر کاملا اشتباه می باشد. شما باید ذهن کودکانه ای برای طراحی اتاق کودک داشته باشید و هر روز خواسته ها تغیر می کند پس شما نمی توانید طراحی اتاق کودک خود را شبیه کوکی های خود دیزاین کنید. در صورتی که سوالی دارید متخصصان ما می توانند شما را راهنمایی کنند بصورت رایگان.

 در طراحی اتاق کودک روانشناسی آن را در نظر بگیرید و با منطق و استدلال دیزاین کنید.

به طور مثال رنگ پیشنهادی ما در طراحی اتاق کودک، رنگهای شاد و تند می باشد دلیل استفاده از این طیف رنگ بوجود آوردن خلاقیت در ذهن کودکان می باشد.

استفاده کردن از تصاویر و شخصیت های کارتونی را ما به هیچ عنوان پیشنهاد نمی کنیم چرا که هر روز کودک با آن تصاویر بزرگ می شود. بهتر است در طراحی اتاق کودک از رنگ های ساده و یا نقوش هندسی استفاده کنید.

بعضی رنگ ها در ذهن ما جا افتاده دخترانه است یا پسرانه. در صورتی که کودک شما بدون هیچ پیش زمینه ای وارد این دنیا می شود. پس ما خیلی به این رنگ ها در طراحی اتاق کودک توجه نشان نمی دهیم و میتوانیم این طیف رنگ ها را باهم ترکیب کنیم و ذهن خودمان را بسته نگه نداریم.

بیشترین دردسر والدین این است که نمی توانند کودک خود را با اتاقی که برایش در نظر گرفته اند مانوس کنند.

به عبارتی دیگر کودک همیشه همه جای خانه هست بجز اتاق خواب خودش. کمی به این موضوع فکر کنید. چرا کودک از اتاق خودش فراری هست؟

اگر طراحی اتاق کودک به صورت اصولی انجام بشود این کار بسیار راحت هست. یکی از این راه ها این است که اگر فضای اتاق به شما اجازه می دهد از وسایل تزئینی و یا قسمتی را برای بازی در نظر بگیرید و شبیه شهر بازی برایش درست کنید. و یا از ترفندهای نور پردازی و بازی با نور استفاده کنید.

برای ایجاد خلاقیت در طراحی اتاق کودک شما می توانید یکی از دیوار ها را با متریال ها و یا پوشش های که روی دیوار بصورت خیلی راحت نصب می شود و شفاف هستند بپوشانید و کودک شما می تواند به صورت آزادانه روی آن نقاشی کند. شما با این کار از دیوار های اتاق های دیگر محافظت کردید.

نکته ای که در طراحی اتاق خواب حائز اهمیت می باشد توجه به سن کودک است.شما باید در نظر بگیرید که با توجه به سن و رشد کودک خود وسایل رنگ تختخواب و سایر را انتخاب کنید.

در طراحی اتاق کودک بهتر است از کمد و قفسه زیاد استفاده کنید که وسایل کودک پخش و نامرتب نباشد و کودک از همان اوایل رشد تربیتی خود بداند که هر وسیله جای خودش را دارد و اتاق همیشه باید تمیز باشد. سعی کنید در انتخاب تخت و رو تختی از رنگهای تیره استفاده کنید تا کثیفی زیاد در چشم نباشد. و یا از جنس های که قابلیت تمیزی راحت دارند استفاده کنید.

نورپردازی در طراحی اتاق کودک را نمی شود نادیده گرفت.

سعی کنید همیشه نور طبیعی را به هر شکلی هست در فضا داشته باشید. از نور های مصنوعی به صورت نرمال استفاده کنید همیشه در دوران نوزادی بچه در طول شبانه روز بیدار می شود تا شیر بخورد و اگر شما لامپ را یه مرتبه روشن کنید نوزاد دیگر نمی خوابد. پس همیشه سعی کنید نور ملایمی داخل فضا روشن باشد. در دوران بعد هم سعی کنید چراغ مطالعه و نورهای مناسب استفاده کنید.

سوالی دارید حتما با مشاوران گروه ما تماس بگیرید (مشاوره رایگان)

درباره ما بیشتر بدانید…