پارکت لمینت
22
سپتامبر

تفاوت پارکت با لمینت

خیلی اوقات ما فرق بین کفپوش پارکت با لمینت را نمی دانیم و در یک نگاه هر دو شبیه هم می باشند. تفاوت پارکت با لمینت از چند نظر قابل تشخیص می باشند. ظاهر،نصب ومحل قرارگیری آنها، مقاومت در برابر خراش و نگهداری، وزن آنها.
کف پوش لمینت چند لایه می باشد ولی پارکت از جنس چوب طبیعی است که به قطعات کوچکی برش خورده است.(تفاوت پارکت با لمینت)
 

لمینت

همانطور که گفته شد از چند لایه تشکیل شده است. این لایه ها هر کدام نقشی را به عهد دارند و می تواند در برابر رطوبت مقاومت نشان دهند لایه رویه آن از جنس چوب و بعضا بعضی از شرکت ها لایه رویه آن را تصویری از چوب قرار می دهند و لایه های زیرین به عنوان محافظ در برابر رطوبت و خراش قرار داده می شود.(تفاوت پارکت با لمینت)
 

پارکت

کف پوشی از جنس چوب طبیعی می باشدکه به صورت قطعات کوچک شده و سمباده خورده شده می باشد. این کف پوش به صورت چسب در روی کف اتاق چسبانده می شود و بعد از قرار گیری سابیده می شود تا سطح همواره را به ما بدهد.
 
از نظر ظاهری لمینت  بستگی به نوع کیفیت آن دارد هر چقدر کیفیت لمینت بهتر باشد به ظاهر چوب نزدیکتر می باشد و دارای گره های شبیه به چوب دارد.
لمینت به صورت نر و مادگی بهم چسبیده می شود و از چسب استفاده نمی شود و این می تواند یکی از مزیت های این کف پوش باشد و به کف اتاق صدمه وارد نمی شود. و از دیگر مزیت این نوع نصب می تواند به سرعت و زمان کم آن اشاره کرد.
پارکت از جذابیت زیادی برخوردار است ولی نصب آن نیاز به افراد متخصص و ماهر دارد و از ابزارهای مخصوص به نصب استفاده می کنند و بعد از یک روز کامل وقتی که مواد خشک شد روی آن را براق می کنند.
برای عایق کردن لمینت زیر آن از فوم های سایلنت استفاده می کنند و در پارکت از یک ورق رزین.
پارکت و لمینت قابل شستشو نیستند و نمی توانیم در فضاهای بهداشتی و یا آشپزخانه از آنها استفاده کنیم.
 

از لحاظ هزینه و قیمت پارکت گرانتر از لمینت است چرا که از مواد و چوب طبیعی ساخته می شود.

از نظر ماندگاری پارکت عمر طولانی تری دارد و اگر درمقابل نور خورشید قرار بگیرد رنگ خود را به مرور زمان از دست می دهد. ماندگاری لمینت کمتر می باشد و اگر در برابر آب قرار بگیرد مقاومت خود را از دست می دهد بهتر است با دستمال مرطوب آن را تمیز کرد.

پارکت وزن طیادی را می تواند تحمل کند ولی لمینت اگر وزن زیاد باشد ممکن است آن را سوراخ کند. اگر از حیوان خانگی در منزل نگهداری می کنید بهتر است از لمینت استفاده کنید چرا که در برابر خراشیدن مقاومت تر از پارکت می باشد.

یکی از معایب لمینت سطح لیز و صیقلی آن است و احتمال لیز خوردن در آن بیشتر از پارکت می باشد. پارکت بخاطر خلل و فرجی که دارد در برابر لیز خوردگی مقاومت تر است.

یکی از مزایا کف پوش پارکت این است که اگر به مرور زمان پارکت رنگ خود را از دست داد شما می توانید با سمباده و ابزار مربوط به آن دوباره رنگ آن را بازگردانید ولی درلمینت اگر رنگ آم از بین رفت باید تعویض صورت گیرد.